"УЧИЛИЩЕТО - ТЕРИТОРИЯ НА УЧЕНИЦИТЕ"

 
"УЧИЛИЩЕТО - ТЕРИТОРИЯ НА УЧЕНИЦИТЕ"

 
Рейтинг: 3.00
(167)
На вашето внимание
Колетка Павлова - коя съм?...
презентации 1 и 2 клас
тестове онлайн
презентации онлайн
4 КЛАС - МАТЕРИАЛИ
Публикации
Лични файлове, ТЕСТОВЕ-мястото за сваляне
Страници за изкуство
ГОЛЯМОТО ПИСАНЕ-детско творчество
Литература за лятото
Тестове за 2 и 3 клас
Интересни страници
Възпитание без бой
Закони
Българин да се наричам
Безопасно движение
ваканции и неучебни дни
Форум
ДА СЕ РОВИМ БЕЗОПАСНО
Аудио книги
Хороскоп за деня
анимирани мацки и още...
Анимирани картинки
Още анимирани картинки
клипове
Картички
За контакти
Календар
Полезни връзки


Анкети Билките Празници Дядо Коледа Домашни любимци Цветя

Домашни любимци / Котките

Котките
18.10.08 22:25

Автор:Start.bg, zoomania.org
Полезни съвети за отглеждане на котките.

Котките обичат дома. Те се привързват към къщата и нямат много често желание да излизат навън. Много са чисти, защото се почистват сами и не излизат на улицата или двора. Така няма как да пренасят вируси или микроби отвън.

Красиви, игриви и любвеобилни, те са обожавани от децата и са любим приятел. Но за да се чувстват добре и здрави, за да се отглеждат без опасност за децата в семейството, то трябва да се спазват някои правила и съвети:

         Хранене

-Мястото за хранене на котката трябва да бъде постоянно и избрано там, където няма да й се пречи. Тя предпочита да се храни сама, но привиква и в компанията на нейния стопанин.

- При изваждане на храната от хладилника тя не бива да се дава веднага, а едва след нейното темпериране до стайна температура.

- Твърде еднообразното хранене (само риба, месо, дроб и др.) трябва да се избягва. Дори котката да е доволна от това меню, не трябва да се допуска в никакъв случай, тъй като довежда до появата на различни заболявания.

- На котките трябва да се дава разнообразна храна. В това отношение готовите храни предлагат широк асортимент от различен тип храна, удовлетворяваща вкуса на всяка котка. Преминаването към друг тип храна обаче, трябва се осъществява постепенно, като новата се добавя и размесва с досегашната храна, първоначално в малко, а след това във все по-голямо количество, докато накрая се премине изцяло на нея.

- Честа грешка е престараването с даването на витамини и минерални вещества в храната. Пълноценната готова храна съдържа необходимото количество витаними, макро- и микроелементи и всяка добавка от тях води до излишното им натрупване в организма на котката, което води до заболяване.

-Не трябва в никакъв случай на котката да се дават кости, тъй като малките задавят, а големите може да доведат до фрактура на зъбите или на челюстите.

- Не трябва да се предлага на котката готова кучешка храна, тъй като тя е значително по-различна - съдържа много по-малко количество белтъчини и мазнини от котешката, и довежда до недохранване и недоимъчни болести.

-Не трябва да се дават на котката подсладени млечни продукти, както и шоколад или шоколадови изделия, които водят до наднормено тегло и кариес на зъбите.

-Не трябва да се оставят хранителни остатъци в купичката на котката, тъй като те може да се вкиснат или да бъдат замърсени от мухи или други насекоми с микроорганизми. Котката обича чистотата, поради което хранилката трябва винаги да е добре измита. Нейната купичка трябва ясно да се различава от другите домакински съдове, тъй като някои котки, които се хранят в такива съдове, често си позволяват да посягат към чиниите с храна на масата, предназначена за хората.

- Купичката за вода е необходимо винаги да бъде чиста. В нея трябва да има постоянно темперирана до стайна температура вода, която през няколко часа да се излива и пълни с прясна вода.

- Понякога някои котки са много предирчиви към предложената им храна и дори са способни да гладуват, ако не я "одобрят". Това не бива да се допуска, защото може да навреди на здравословното им състояние. Необходимо е да се предложи по-голямо хранително разнообразие, за да не може котката да откаже категорично промяната. В случай, че тя отказва да се храни, може да се остави за 1-2 дни на гладна диета без опастност, ако тя е здрава. Ако обаче липсата на апетит се придружава от повръщане или диария, необходимо е незабавно да се потърси помощта на ветеринарен лекар.

-След нахранване на котката необходимо е да й се осигури спокойствие и покой, като няколко часа не бива да се играе с нея.

             
 


 
 

 

                   Хигиена и козметика

Това, че котката е едно от най-често срещаните декоративни животни в дома на човека, се обяснява с факта, че за разлика от другите домашни възпитаници почти не изпуска миризма, притежава природна чистоплътност и вроден инстинкт за чистота. Котката е единственото домашно животно, което заравя изпражненията си. Нещо повече - изпитва "чувство за срам", граничещо с ужас, ако бъде наблюдавана в този момент.
Тя лесно се приучава на известен порядък и хигиенни навици у дома, разбира се, не без целенасочените действия на стопанина. Котката много бързо "схваща" какво й е разрешено и какво не е желателно да прави. Нейната готовност за приспособяване към домашната обстановка е добра предпоставка още в ранна възраст хигиенните и поведенческите й прояви да бъдат насочени в желана посока. За да бъде обаче винаги в добра кондиция и да доставя естетическа наслада за околните, необходимо е за нея да се отделят специални грижи.

Грижи за хигиена на тялото

Котката, която споделя с човека жилището му, се нуждае от известни грижи за хигиената на тялото й, особено ако често излиза навън. Чистотата е важен фактор за нея и затова тя ежедневно полага големи грижи за своята космена покривка, използвайки за тази цел езика си. Нейният ежедневен тоалет започва от облизването на предните лапички, след което "измива" главата и лицето си и накрая цялото си тяло, като стига и до най-интимните си части, помагайки си с езика и изкривявайки тялото си в най-чудновати пози. През това време котката не бива да бъде смущавана, защото миенето за нея е важен ритуал. Тази хигиенна процедура с езика обаче не се използва само за миене, а и за разхлаждане на тялото, когато е горещо, тъй като тя няма потни жлези.
Независимо от тази природна чистоплътност на домашния любимец, неговият естетичен външен вид и красота са много важни за хигиената в дома, както и за опазване здравето на котката и на живеещите с нея хора. За тази цел е необходимо редовно да се оглежда повърхността на тялото й, като се обръща внимание на кожни изменения, които може да се дължат на външни паразити, екземи, алергизиране, наранявания и др., и незабавно да се вземат мерки за премахването им. При необходимост от специализирана намеса трябва да се потърсят услугите на ветеринарен лекар.

Къпане на котката

Къпането е хигиенна мярка, която спада към периодичните грижи за тялото и козината на котката. За първи път подрастващото коте трябва да се изкъпе след навършване на 1,5-месечна възраст. След това тази процедура се извършва един път месечно. По-честото къпане е вредно за котката, тъй като отмива от козината й мазнината, произвеждана от кожните мастни жлези, и вследствие на това косъмът става сух и трошлив, а космената покривка - пропусклива за водата. Освен това при честото къпане се отнемат витамините и минералните вещества, които се съдържат в козината и които котката чрез близането си набавя. Това не се отнася за дългокосместите котки (персийките), поради дължината на козината, те не могат добре да я облизват и трябва да се къпят по-често - 2-3 пъти месечно.
Обикновено къпането се извършва в голям устойчив съд (вана, леген, корито и др.). На дъното на съда се поставя гумена назъбена изтривалка или в краен случай - плътно здраво парче плат, за да не се хлъзгат лапите на животното. Водата трябва да е с температура в границите на 30-35°С, като водната повърхност не бива да надхвърля средата на корема на котката, за да се запази чувството за сигурност у животното. За къпането се използват специални шампоани за котки или безвреден мек сапун (за бръснене, катранен, серен и др.). При изложбените екземпляри се използват по-качествени шампоани от реномирани производители, съобразени с породата, цвета и типа козина на котката. Най-напред се поливат с канче и се измиват тялото и крайниците, а накрая - главата, като се внимава да не влезе вода или сапунена пяна в очите и ушите. За изплакване е най-добре да се използва ръчен душ до окончателното премахване на пяната. При необходимост процедурата може да се повтори. Следва грижливо избърсване със затоплена хавлиена кърпа и добре подсушаване със сешоар. След това котката се оставя в затоплено помещение до окончателното изсъхване на козината й, тъй като съществува опасност от простуда. Процедурата завършва при полудългокосместите и дългокосместите породи котки със сресване с подходящи аксесоари. Хигиената на жилището изисква лапите и областта около ануса по-често да бъдат почиствани с влажна хавлиена кърпа, към която манипулация котката лесно привиква.

Грижи за козината

Известно е, че котката е много чистоплътно животно и че полага големи грижи за своята хигиена, ближейки козината си ежедневно и дори всеки час. Лизането на космената покривка се е затвърдило в процеса на еволюцията, хилядолетия наред, още когато котката е била в диво състояние и козината й не бивало да изпуска абсолютно никаква миризма, за да не може жертвата да я подуши и избяга. Но чрез лизането на козината си тя изпълнява и друга важна функция - набавя жизненонеобходимите за организма й вещества. Лизането на космената покривка съвсем не е достатъчно за поддържане на доброто й състояние, особено що се отнася до дългокосместите породи. Ето защо се изискват допълнителни грижи за космената покривка. За целта е необходим набор от тоалетни принадлежности: ножица, четка от естествена четина, метален гребен с редки и гъсти заоблени зъбци, гумени масажни ръкавици и др. Не се препоръчват пластмасовите четки и гребени, тъй като предизвикват наелектризиране на космената покривка, дължащо се на електростатичните й свойства. Естествено е, че при котките от късокосместите породи грижите за поддържане на козината в добър вид са най-малки. Достатъчно е един път на три дни тя да се почиства с мека четка, което оказва масажиращ ефект и стимулира кожното кръвоснабдяване. По този начин се отстраняват полепнали частици и космени спластявания, както и кожни паразити. Може да се използват също гумена четка и гумени масажни ръкавици, като четкането и масажирането се извършват само по посока на косъма. Накрая за изтриване и окончателно отстраняване на опадалите косми и за общо заглаждане на космената покривка се използва влажна кърпа или гюдерия (мека кожена кърпа).
По-големи грижи създават котките от полудъгокосместите и дългокосместите породи, които изискват всекидневно ресане и четкане особено когато сменят космите си. Те трябва да се сресват грижливо, като се внимава да не им се причинява болка. Самата процедура започва с разресване с едрозъбест гребен, след това с гьстозъбест и накрая - с четка. Ако се установят космени сплъстявания, те се оправят с пръсти преди разчесването, а ако това е невъзможно - внимателно се отскубват. Ресането завършва по същия начин, както при късокосместите породи - изтриване с мека влажна кърпа за окончателно премахване на опадали косми.
Всички тези манипулации по грижите за козината придават на котката красив външен вид и подобряват общото й здравословно състояние. Препоръчително е и всекидневно даване на витамини за козината, особенно на дългокосместите породи.

Смяна на космите (линеене)

Смяната на космите представлява нормален физиологичен процес, който се осъществява еднократно в млада възраст и периодично през целия жизнен път на котката.
При малките котета, в периода между 4- и 6-месечна възраст, започва постепенно опадане на временните "бебешки" косми и на тяхно място пониквата нови постоянни косми. По този начин котешкият организъм се освобождава от младите и неразвити косми, заменяйки ги c постоянна космена покривка.
При възрастната котка се наблюдава периодична смяна на космите, наречена линеене, която е тясно свързана със сезона. Това се извършва два пъти годишно - през пролетта и есента. Процесът е постепенен и бавен и може да продължи доста дълго, до пълната подмяна на космената покривка. През есента, преди настъпването на студения зимен сезон, лятната рехава козина се подменя с по-плътна и твърда космена покривка, която трябва да предпазва котката от студ (особено в природна среда). В началото на пролетта, след края на зимния сезон, гъстата топла козина става излишна и организмът на котката се освобождава от нея. Тази двукратна смяна на космите е нормално явление, еволюционно затвърден физиологичен процес, целящ да създаде по-благоприятни условия за съществуване на котката.
При смяна на космената покривка трябва да се отделя голямо внимание на допълнителните всекидневни грижи за козината - ресане и четкане, чрез които се отстраняват падащите косми. В противен случай котката ги поглъща, ближейки се, а това може да доведе до смущения в храносмилателния й тракт.
Опадането на косми при линеенето не бива да тревожи собствениците на котки, доколкото това е нормално периодично явление, но когато падат цели кичури от козината, при което остават оголени кожни участъци, задължително трябва да се провери дали не се е появило някакво кожно заболяване, изискващо незабавна намеса на ветеринарен специалист.

Грижи за очите

Мястото около очите на здравата котка трябва да бъде чисто. Понякога в очните ъгълчета сутрин се забелязва секрет със сивкав цвят (т. нар. гурели) или леко слепване на клепачите, от което котката придобива неугледен вид. В такъв случай гурелите се почистват внимателно с късче памук, напоено с 3%-ов воден разтвор на борова киселина (известен като борова вода). Памукът се прокарва от външния очен ъгъл към носа, като за всяко око се използва чисто късче памук.
Ако се забележи зачервяване, гнойни секрети от очите или подуване на клепачите, както и отпускане на третия клепач, което може да е симптом за някоя инфекциозна болест, незабавно трябва да се потърси помощта на ветеринарен лекар.

Грижи за ушите

Обикновено ушите на здравата котка са чисти и не се нуждаят от специални грижи. Често обаче от падащи косми, слепващи се с отделяната сяра, се образува плътна маса (т. нар. ушна кал), която може да запуши слуховия канал и да го възпали. Ето защо ушите трябва периодично да се проверяват. Оглежда се ушната раковина и видимата част на ушния канал и при забелязване на сплъстени косми или ронливи тъмни струпеи (съмнение за крастни кърлежчета) те се отстраняват внимателно с късче памук, напоено с вазелин или растително масло (леко затоплени), което се прокарва по вътрешната повърхност на ушната раковина. При констатиране на силно замърсяване - вътрешната повърхност се обработва с 3%-ов разтвор на кислородна вода. Слуховият канал се почиства с клечки за уши. Извършват се леки, въртеливи движения, при което клечката за уши се вкарва много внимателно в ушния канал, но в никакъв случай в дълбочина, защото съществува опасност от увреждане тъпанчето на ухото.
По време на къпане е желателно ушите на котката да се запушат с тампончета от памук, за да се избегне попадането на вода, което може да има неприятни болестни последици.
При проявени симптоми на ушно възпаление - тръскане на глава, чести опити за чесане с лапата и неразположение, се изисква намесата на ветеринарен специалист.

Грижи за носа

При здравата котка носът е хладен на пипане, леко влажен и не е необходимо да се полагат особени грижи за него. При замърсяване трябва да се почисти с влажна кърпа. Ако се появят изтечения от носа или се установи суха и напукана носна гъба, може да се предположи, че котката има повишена температура, което насочва към някакво заболяване и изисква задължително термометриране. В случай че измерената температура е по-висока от 39,5°С, е наложително да се потърси помощта на ветеринарен лекар за изясняване на диагнозата и провеждане на необходимото лечение.

Грижи за зъбите

Зъбите на здравата котка трябва да бъдат бели и чисти. За да се поддържат такива, е необходимо тя да бъде хранена редовно с твърда храна (гранули), която почиства до известна степен зъбите и препятства образуването на налепи и зъбен камък. Обратно, консумирането само на мека храна допринася за образуването на тези наслагвания. Поради това устната кухина трябва периодично да се преглежда и при установяване на жълт налеп по зъбите той да се отстрани с мека четка за зъби със зъбна паста или с чисто парченце плат, потопено в кашица от сода бикарбонат и счукан тебешир (по равни части). За предпазване от образуването на зъбен камък един път седмично зъбите се промиват с чист лимонов сок. Тази хигиенна процедура не се възприема с охота от всяка котка, за която това са неприятни усещания. Ето защо е препоръчително да се предприема само при образуван зъбен камък, вследствие на който венците са възпалени. В такъв случай е най-добре да се консултирате с ветеринарен лекар, а като долекарска помощ възпалените венци се намазват със слаб (бледорозов) разтвор на калиев перманганат.

Грижи за лапите и ноктите

Обикновено след излизане навън в дъждовно или зимно време между пръстите и възглавничките на лапите често се задържат нечистотии, кал, осили, клечици, парченца лед и др. Най-често котката сама ги почиства със зъбите и грапавия си език. Но винаги след прибиране у дома лапите и междупръстията трябва да се преглеждат, да се почистват и да се изтриват с влажна кърпа.
Известно е, че ноктите на котката непрекъснато растат и тя използва твърди предмети, в които ги "шлифова". В дома това най-често е дамаската на мебелите и за да се предпазят те от похабяване, необходимо е още от ранна възраст на котетата да се предоставят специални обли гредички или дъски, облицовани със здрав и груб плат, към които те се насочват за всекидневно заостряне на ноктите си.
В природна среда котките редовно шлифоват ноктите си най-често в дънерите на дърветата. При силно израстване на ноктите за подрязването им може да се използва нокторезачка, като трябва да се внимава да не се засегнат кръвоносни съдове и нервни окончания, които са в близост до нечувствителния слой на нокътя. Подрязаните нокти се изпиляват с пиличка за нокти.

 

www.fdp-bg.com 

               Болести при котките

Ваксинации и грижи за здравето на Вашата котка Котките, както и останалите бозайници, за съжаление страдат от редица заразни заболявания. Единственият начин за предпазване в съвременният динамичен свят остава ваксинацията. Какво представлява ваксинацията и какво съдържа ваксината? Ваксинацията всъщност е заразяване на котето с причинителя на определено заболяване с цел котешката имунна система да прихване микроорганизмите (бактерии, вируси или гъбички), да ги опознае и да изработи антитела срещу тях. Заразяването се извършва чрез специално разработени ваксини, които съдържат причинители на едно или повече заболявания. Микроорганизмите включени в една ваксина предварително са или убити или значително отслабени, така че инжектирани в котето да не могат да се развият и да причинят заболяване. За да се получи необходимото количество антитела обикновенно в млада възраст е необходимо да се поставят няколко ваксини (2 или 3, в зависимост времето, когато е поставена първата ваксина). Курсът на ваксинациите при малките котета започва най-често на 3 месечна възраст, но може да стартира и още на 2-я месец. Ветеринарният лекар ще изготви най – подходящата ваксинална схема за вашето котенце.

Ако сте си взели по-голямо котенце или възрастна котка с неизвестни ваксинации, потърсете незабавно ветеринарен лекар. Това също е повод и възможност за преглед на общото здравословно състояние на новият Ви приятел. Имунитетът към заболяванията не е безкраен и постепенно ослабва. Това означава, че Вашата котка е изложена отново на риск от заразяване. Редовните ваксинации са жизнено важни за поддържането на имунитета на нужното ниво. Важно е да знаете, че когато посещавате Вашият ветеринарен лекар за годишна реваксинация, той ще направи и един общ профилактичен преглед на вашата котка. Често пъти така се откриват някои болестни процеси (например тумори, ендокринни заболявания, болни зъби и др.) навреме, преди да са станали опасни за живота и здравето на котката. Ако сте пропуснали реваксинация по някаква причина, посетете по-скоро ветеринарен лекар. При започване на първоначалния ваксинационен курс на Вашата котка трябва да бъде издадена здравна книжка. В нея се нанасят направените ваксини (техните стикери), времето за следващата васинация, информация за обезпаразитяванията срещу външни и вътрешни паразити, данни за алергии, лекарствена непоносимост, хирургически интервенции и др. не пропускайте да я носите със себе си, когато посещавате ветеринарен лекар. Заболяванията срещу които в момента се разполага с ваксини в нашата страна са: Котешка панлевкопения, калицивирусна инфекция, херпесвирусна инфекция, хламидия и бяс. Най-често те са групирани в една ваксинална доза т. е. поставят се наведнъж.

КОТЕШКА ПАНЛЕВКОПЕНИЯ Котешката панлевкопения е лесно предаваща се вирусна заразна болест. Причинява се от малък и изключително устойчив в околната среда вирус, който може да оцелее много продължително време в околната среда. Заболяването е силно прилепчиво и лесно се разнася с дрехи, обувки, съдове за хранене, отпадъци и др. Котките се заразяват най – често при директен контакт с болна котка или нейни секрети или екскрети, особенно изпражнения. Тъй като вирусът дълго оцелява навън, котката може лесно да се зарази като посещава места от където по-рано е минала болна котка. Хората може пасивно с дрехите, обувките, ръцете т.н. да пренесат вируса ако са били в контакт с болна котка. Котки които са се заразили през време на бременността предават вируса чрез плацентата на котенцата и те може да се родят с увреждания на мозъка. Въпреки че засяга най – често котенца под 6 месечна възраст, практически може да се заразят котки на всяка възраст. Най – тежко и с най – висока смъртност боледуват малките котенца и старите котки. Признаците се развиват най – често 2 до 5 дни след поемането на вируса. Развоят на заболяването отнема от 2 до 14 дни. Тежката водниста, кървава диария е основният признак на заболяването. Тя се съпровожда от безапетитие, повръщане, повишена температура, обезводняване на организма и води до летаргия. Болните котки често развиват вторично пневмония, тъй като вирусът на панлевкопенията силно подтиска имунната им система и устойчивостта към други заболявания. Ваксинациите срещу панлевкопения са изключително успешни в борбата с болестта и са от жизнена важност за предпазването на Вашата котка.

КАЛИЦИВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ Котешкият калицивирус причинява от леки до доста тежки респираторни инфекции. Котките се заразяват чрез вдишване или поглъщане на вируса, като признаците на заболяване се развиват в рамките на 2 до 10 дни по – късно. Болестният процес трае между 1 и 4 седмици. Първите признаци са: зачервяване на носа и очите, кихане, подтиснатост и понижен апетит. Впоследствие се развиват язвички по езика и твърдото небце поради което засегнатите котки много трудно поддържат хигиената си. Въпреки че болшинството от заболелите се възстановяват не липсват и смъртни случаи. Най – тежко преболедуват малките котенца. Някои котки които са се възстановили от заболяването може да останат носители на вируса и да го отделят в околната среда с месеци и дори години.

ХЛАМИДИАЛНА ИНФЕКЦИЯ Chlamydia psittaci е микроорганизъм, който наподобява бактерия. Различните щамове на Chlamydia засягат различни бозайници, в това число и човека. Един щам засяга птици и хора, друг засяга котки и хора (никой щам не засяга кучетата). При котките хламидията най – често предизвиква конюнктивит, който изглежда като зачервяване и оток на конюнктивата без засягане на роговицата. По конюнктивата може да се появят мънички подутинки като пъпчици. Характерно е първо да се засегне едното око и 10 – 20 дни по-късно да се обхване другото. Болестта се разнася чрез директен контакт с изтечения от очите, поради което трябва винаги да си измивате добре ръцете когато пипате болна котка. Ако имате други котки трябва да ги отделите, особенно в началото на заболяването. Някои котки са по-възприемчиви от други поради разлики в естествената устойчивост.

ХЕРПЕСВИРУСНА ИНФЕКЦИЯ Херпесвирусът при котките причинява ринотрахеит, заболяване което засяга очите, носните проходи и трахеята. Веднъж заразена, в рамките на 2 – 5 дни котката показва респираторни признаци като зачервяване на очите и носа, кихане, кашляне и др. Заболяването се разпространява чрез контакт с изтечения от носа, очите или устата на болни котки или контакт със заразени дрехи, ръце, купички за храна и вода и др. В леките случаи болните се възстановяват след 1 – 2 седмици, докато по-тежко болните се нуждаят от по-дълъг период. Възрастните котки обикновенно се възстановяват, но малките котенца преболедуват доста тежко и смъртните случаи не са рядки. Някои котки остават хронично болни и страдат от хронично кихане и чести повторни пристъпи на ринотрахеит. Ваксинацията е най-добрият начин за предпазване от това заболяване. Всички котки трябва да се ваксинират ежегодно.

БЯС Бясът е смъртоносно заболяване, което се причинява от вирус. От него може да се разболеят всички топлокръвни животни. Заразяването обикновенно става като болно животно захапе друго животно или човек. За нашата страна основен преносител на заболяването са лисиците. Кучето и котката са най-често боледуващите домашни животни. Тъй като клиничните признаци варират значително, поставянето на диагноза приживе е много трудно и несигурно. Единственият надежден начин за доказване на заболяването е чрез лабораторно изследване на някои телесни тъкани. В началото на заболяването болните може да показват едниствено лека промяна в поведението или темперамента. С напредването на болестния процес котката става неспокойна, лесно раздразнима, има склонност да ръмжи и често поглъща различни необичайни неща. Постепенно се получава неспособност за гълтане, котките започват да ближат прекалено тялото си. Постенно болните стават агресивни. Развиват се конвулсии които може да бъдат фатални. Някои котки не умират от конвулсиите и при тях се развива парализа на долната челюст, като скоро след това се парализира цялото тяло и настъпва смърт. Болните изпитват страх от вода. Тъй като заболяването е нелечимо и засяга човека то болните животни задължително се подлагат на евтаназия. Ваксинацията е най-добрият начин за котрол на болестта. Всички домашни животни трябва задължително да се ваксинират (за нашата страна веднъж годишно). Това е и задължително условие за явяване на изложба, както и за транспортиране на котки извън страната. Диви животни не бива да се отглеждат като домашни любимци ако не са ваксинирани срещу бяс.

ДЕРМАТОФИТОЗА (кожни гъбички) Дерматофитозата е гъбично заболяване, което засяга кожата и космите по цялото тяло. Причинителите са микроскопични гъбички, които живеят на повърхността на кожата в мъртвите епителни клетки. Те може да се открият върху кожата на болните котки, хората които са в контакт с тях, в почвата и по околните предмети. Котката Ви може да се зарази при контакт с някой от изброените източници и може да предава заболяването на други животни и хора. Гъбичната инфекция първо се изявява като едно или няколко малки петна от обезкосмена кожа, които могат да бъдат зачервени или възпалени. Постепенно петната ако не се лекуват се разрастват, броят им се увеличава и върху тях се оформят крусти. Някои нормално изглеждащи котки може да са само преносители на заболяването. За борба със заболяването са разработени специални ваксини, които се използват съвместно с други средства за лечение. След приложението им обаче не е доказано да има продължителна защита от заболяване, което ги прави помощно средство за лечение, но е спорно прилагането им при здрави котки с профилактична цел.

АВТОРСКИ ПРАВА - Имформацията е взета от www.fdp-bg.com


Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0915